Objavte eko obalový materiál. Prečo a ako baliť ekologicky?

Ekologické balenie je čoraz častejšie skloňovanou témou. Je preto prirodzené, že sa možno aj vo vašej firme intenzívne zaoberáte otázkou, ako by sa dalo baliť produkty ekologickejšie. Základom a prvým krokom je zabezpečiť si obalový materiál, s ktorým dokážete držať krok s najnovšími trendmi eko balenia. Ako môže takéto balenie vyzerať, aké sú jeho princípy a prečo je dôležité sa ním zaoberať a snažiť sa ho zaviesť aj do vášho biznisu? To všetko bude témou nasledovného článku.

 

OBSAH ČLÁNKU: 

  1. Prečo je ekologické balenie dôležité?
  2. Princípy ekologického balenia 
  3. Tipy na eko obalový materiál a jeho použitie
  4. V čom spočíva a aká je návratnosť eko balenia?
Ekologické balenie
Zdroj: www.canva.com

Prečo je ekologické balenie dôležité?

Ochrana prírody a zníženie environmentálnej záťaže

Ekologické balenie je jednoznačným prínosom z hľadiska ochrany životného prostredia. Najlepšie, čo môžete z pozície obchodníka v tomto ohľade urobiť, je začať používať obalový materiál, ktorý je nielen vyrobený ekologicky, no zároveň sa i jeho použitím a spôsobom likvidácie znižuje negatívny dopad na prírodu.

Lepší imidž a pritiahnutie zákazníkov 

Eko obalový materiál a celkové ekologické zmýšľanie pri balení produktov majú u  zákazníkov pozitívne ohlasy. Za udržateľný spôsob balenia, ktorý chráni prírodu, je veľa z nich dokonca ochotných si priplatiť. V mnohých prípadoch si takto zákazníkov a obchodných partnerov nielen pritiahnete, ale získate aj stálu klientelu, ktorá bude vašu eko snahu oceňovať dôverou. 

Obalový materiál zosúladíte s legislatívou

Požiadavky na používanie eko obalových materiálov a posudzovanie celkového dopadu spôsobov balenia na životné prostredie sú stále prísnejšie. Postupné nastavenie na eko balenie vám dáva šancu byť o krok vpred s novými environmentálnymi zákonmi a predpismi, ktoré by v opačnom prípade náhlej zmeny mohli vaše náklady a čas na podnikanie negatívne ovplyvniť.

Eko obalový materiál
Zdroj: www.canva.com

Aké sú princípy ekologického balenia?

Ekologické balenie je založené na niekoľkých základných princípoch, ktorými môžete prispieť k menšej záťaži životného prostredia. Akými spôsobmi sa môžete radiť medzi obchodníkov, ktorí dokážu svoje produkty baliť s ohľadom na prírodu a zároveň nezanedbať ochranný význam balenia? Medzi základné princípy, ktoré by ste si mali osvojiť patria nasledovné oblasti. 

Znižovanie množstva odpadu

Základný princíp ekologického balenia je zníženie množstva odpadu, a teda množstva použitých obalových materiálov. Vzorec je jasný, čím menej obalov bude použitých, tým menšie bude množstvo vyprodukovaných odpadov. Docieliť to môžete viacerými spôsobmi, ktoré spolu úzko súvisia. Prvý spočíva v používaní materiálov čo najmenších možných rozmerov. Nepouživajte teda zbytočne veľké krabice a iné obaly. Okrem priameho zníženia množstva obalového materiálu môžete následne týmto opatrením priamo ovplyvniť aj množstvo výplne potrebnej na bezpečné balenie vašich produktov. 

Využívanie recyklovateľných materiálov

Na balenie používajte recyklovateľné materiály. Jednoznačným lídrom v oblasti obalových materiálov sú papier a kartón, ktoré vďaka svojej jednoduchej recyklácii predstavujú najlepšiu ekologickú voľbu. K baleniu pri priamom alebo online predaji sa snažte používať krabice z kartónu, papierové tašky, lepiace pásky a výplne bez zbytočných plastov. Ak je použitie plastov potrebné, siahnite po tých z recyklovanej produkcie, resp. ďalej recyklovateľných plastoch vždy keď je to možné. 

Opakované používanie obalov

Ekologické balenie nemusí byť iba o vhodnom obalovom materiáli. Jedna z možností, ako baliť ekologicky spočíva aj v opätovnom využití obalov. Voľte obalové materiály, ktoré sa dajú použiť na zabalenie viackrát. Rovnako k tomu môžete pristupovať aj vy, a to napríklad použitím krabíc z produktov, v ktorých ste prijali zásielky od vašich dodávateľov. Týka sa to samozrejme aj menej ekologických typov obalových materiálov, kedy bude výsledný efekt ešte hodnotnejší. Znovu použité plastové obaly, bublinkové fólie alebo vzduchové vankúšiky, ktoré zostávajú mnohokrát nepoškodené, môžu byť použité aj niekoľkokrát. 

MARKBAL TIP: Vyzývajte k ekologickému a opätovnému využitiu obalových materiálov aj vašich zákazníkov. Môžete tak urobiť napríklad krátkym odkazom v balíčku alebo výzvou uvedenou pri objednávke v e-shope. 

Skartovať, strihať a použiť

Zbytočné papiere nachádzajúce sa vo firme, ale aj poškodené krabice, ktoré už nedokážu splniť svoj účel, môžete skartovať, resp. nastrihať na menšie kúsky. Tie potom využijete ako výplň vašich balíčkov, ktorá slúži na ochranu zabalených produktov. 

Recyklovanie materiálu
Zdroj: www.canva.com

Tipy na eko obalový materiál a jeho použitie

Pri snahe baliť ekologicky a používať obalový materiál, ktorý je čo najviac “eco friendly”, platí základné pravidlo. Radšej papier ako plast, vždy keď sa to dá. Ako nahradiť zaužívané spôsoby balenia a typy obalových materiálov za ekologickejšie? Prinášame vám konkrétne tipy na takéto balenie. 

Bublinková fólia je jedinečná. Čím ju nahradiť?

Azda najpoužívanejší druh obalového materiálu, ktorý využívate najmä pri potrebe baliť bezpečne, je bublinková fólia. Dokáže ochrániť aj tie najkrehkejšie produkty a nemusíte sa báť, že by dorazili k vašim zákazníkom poškodené. S ekologickým balením však nemá nič spoločné a preto sa mnohí z vás snažia nájsť k nej vhodnejšiu alternatívu. Vo veľa prípadoch sa tu osvedčila vlnitá lepenka, ktorá dokáže funkciu bublinkovej fólie nahradiť celkom úspešne. 

Papierové tašky ako nástupca igelitových 

Igelitové tašky patria k jedným z najväčších neduhov aké priniesla plastová doba, v ktorej žijeme. Našťastie sa za posledné roky u mnohých obchodníkov stretávame s opätovným objavením papierových tašiek. Zaraďte sa aj vy s vašou prevádzkou ku predajcom, ktorí igelitové tašky úplne vyradia zo sortimentu používaných baliacich materiálov a vymeňte ich za papierové tašky, ktoré sú dostupné v rozličných veľkostiach.  

Lepiace pásky sú neekologické z viacerých dôvodov

Lepiace pásky sú pri balení mnohokrát nevyhnutnosťou a sme na ne natoľko zvyknutí, že zabaliť tovar bez nich sa môže zdať nemožné. Klasické lepiace pásky sú nielenže neekologický materiál z hľadiska ich výroby a zloženia, ale mnohokrát skomplikujú aj konečnú recykláciu inak ľahko recyklovateľných materiálov. Ak je kartónová krabica celá oblepená plastovou lepiacou páskou, jej separovanie a recyklácia je často veľmi obtiažne, ba až nemožné, nakoľko málokto si dá s odstránením pásky reálnu námahu. Ako sa môžeme tomuto problému vyhnúť a čo k pripevneniu balíka použiť?

Papierové lepiace pásky

Ak je použitie pásky potrebné, pokúste sa vyberať ekologickejšie typy, akými sú napríklad papierové lepiace pásky. Odseparovať ich môžete spolu s kartónovou krabicou, nakoľko sú vyrobené z papiera a použité lepidlo je na prírodnej báze. Zalepiť s nimi môžete ľahké a stredne ťažké balíky akýchkoľvek rozmerov. V niektorých prípadoch sa oplatí použiť aj krepové lepiace pásky, ktoré poskytujú možnosť lepenia bez zanechania stôp po lepidle.

Použite špagát

Funkciu lepiacej pásky môže v určitých prípadoch nahradiť aj špagát. Priviazať a spevniť ním môžete väčšie balíky a krabice, no obľúbený je aj na vytvorenie eko ozdobného viazania balíčkov, napríklad v kombinácii s papierovými vreckami. Najekologickejší je v tomto prípade jutový ľanový špagát, ktorý nájdete v našej ponuke v rôznych gramážach. 

Špagát na balenie
Zdroj: www.canva.com

Igelitové vrecia vymeňte za papierové vrecká

Igelitové vrecia a fólie sú používané v naozaj veľkom množstve prípadov balenia tovarov. Ponúkajú mnoho výhod a tvoria kvalitný nepremokavý obal na bezpečné prepravenie produktu k zákazníkovi. Ak sa však chcete stať aspoň trochu eko baliacou firmou či prevádzkou, vymeňte ich za papierové vrecká vždy, keď je to možné.  

Ako si poradiť s balením skla?

Eko balenie má aj svoje nástrahy. Jednou z nich je balenie skla, ktoré je vzhľadom na jeho krehkosť mimoriadne citlivé a pri prevoze veľmi ľahko dôjde k poškodeniu. Hoci sa mnohé firmy pokúšali nájsť vhodnú náhradu za klasickú, overenú bublinkovú fóliu, zväčša to dopadlo pre nich nevýhodne, nakoľko sa po poškodení tovaru ich konečné náklady zvýšili a takisto to malo negatívny dopad aj na dôveru zákazníka. Istou náhradou na balenie môže byť vyššie spomínaná vlnitá lepenka, no pri balení najjemnejšieho skla zostáva bublinková fólia najlepším riešením. 

V čom spočíva a aká je návratnosť eko balenia?

Hoci sa môže zdať ekologické balenie nákladovejšie, je podstatné uvedomiť si jeho prínosy z konečného hľadiska, ktoré mnohokrát značia o opaku. So správnym eko obalovým nastavením môžete v konečnom dôsledku dosiahnuť ušetrenie nákladov a efektívnejšie obalové hospodárenie. O návratnosti ekologického balenia značia najmä tieto faktory:

  • zníženie nákladov na odpadové hospodárstvo a recykláciu,
  • optimalizovanie logistických nákladov,
  • zvýšenie dôvery a množstva zákazníkov,
  • zníženie rizika nákladov pri problémoch s legislatívou.

Prejsť na ekologické balenie nemusí byť veľmi náročné a ako vidíte, dôvodov máte na to dostatočné množstvo. Predpokladá sa, že eko obalový materiál časom úplne nahradí jeho neekologické formy. Tým pádom sa stáva omnoho dostupnejší a finančne nenáročný aj pre bežných podnikateľov. Vyskúšajte preto naše návody na ekologické balenie a získajte si náklonnosť a dôveru zákazníkov aj vy.

 

KÚPIŤ EKO OBALOVÝ MATERIÁL