Jednorázový príbor je pre množstvo gastro prevádzok, stánkov a foodtruckov dôležitý doplnok výbavy. Najmä pre tie, ktoré ponúkajú pochutiny a jedlá. Majitelia a prevádzkari však často stoja pred jednou otázkou. Ktorý jednorázový príbor bude najlepší – plastový alebo drevený?
Aby sme vám rozhodovanie uľahčili, porovnali sme druhy jednorázových príborov a zároveň zhrnuli všetky ich výhody a nevýhody na jednom mieste. Tak teda, ktorý si vyberiete?
OBSAH ČLÁNKU
- Aké výhody a nevýhody má plastový príbor?
- Aké výhody a nevýhody má drevený príbor?
- Alternatívy klasických jednorázových príborov
- Podľa čoho vybrať najlepší príbor do prevádzky?
Aké výhody a nevýhody má plastový príbor?
Plastový riad bol až donedávna najčastejšou možnosťou, s akou ste sa mohli stretnúť na rôznych eventoch alebo podujatiach. Dôvodov, prečo tomu tak bolo, je hneď niekoľko.
Výhody plastového príboru
Jedným z hlavných benefitov plastového príboru je jeho nízka cena. Ak ho porovnáme s inými materiálmi, ide o finančne dostupný spôsob, ako svojim zákazníkom umožniť vychutnávanie vašich špecialít. To je dobrá správa najmä pre začínajúce prevádzky, kde možno ešte výber jednorázového riadu len leží na stole. Okrem toho je príbor z plastu maximálne ľahký a pomerne odolný. Preto nerobí problém manipulovať s ním, ani vo veľkých množstvách a navyše sa s ním celkom pohodlne aj je.
Už na prvý pohľad jasné, že plastový jednorázový príbor bežná manipulácia len tak ľahko nezničí. Z pohľadu rôznorodosti jedál rozhodne prispieva fakt, že je príbor z plastu vodeodolný, takže sa vám napríklad lyžička v polievke určite nerozmočí. Variabilitu tohto riešenia podtrhuje fakt, že si môžete vybrať z veľkého množstva veľkostí a dizajnov a prispôsobiť príbor k svojmu menu.
Nevýhody plastového príboru
Najväčšou a najviac diskutovanou témou ohľadom plastového jednorázového riadu je téma ekológie. Jeho používaním totiž vzniká veľké množstvo plastového odpadu, ktoré je potrebné zlikvidovať a zvyšuje sa tak uhlíková stopa, ktorú tento produkt za sebou zanecháva. Podľa štúdie z roka 2020 tvoril plastový príbor 25,5 % podiel na globálnom trhu s plastovým riadom. Do prírody a životného prostredia okolo nás všetkých tak v roku 2024 podľa odhadov poputuje 70 miliónov plastov, ktoré jednoducho v dôsledku nerovnováhy medzi produkciou a spotrebou na sklonku ich životnosti spôsobujú neprimerané zaťaženie odpadom.
To je hlavným dôvodom, prečo viaceré štáty a najmä globálne organizácie nadnárodného charakteru zavádzajú takzvané “zelené opatrenia”, ktoré majú za cieľ regulovať náš život v súvislosti s používaním plastov. Príkladom je aktivita spojená s Európskou úniou, kedy len prednedávnom Európska komisia predstavila svoju zamýšľanú reguláciu pre obaly vyhotovené z alternatívnych bioplastov.
MARKBAL TIP: Viac o téme ekologických obalov a o tom, či sú pre prevádzky výhodou alebo skôr nevýhodou sme písali v nedávnom článku v našom blogu.
Okrem toho je tu pomaly ale jasne sa formulujúce povedomie tých najpodstatnejších – vašich zákazníkov. Veľké množstvo z nich už dnes inklinuje k prevádzkam, ktoré sa prikláňajú k udržateľnejšiemu nakladaniu s jednorázovými príbormi a riadom v gastro prevádzkach vôbec. Niektorí z nich dokonca takéto reštaurácie, kaviarne a stánky s občerstvením vyhľadávajú. Nie vždy je však možné svoju prevádzku na používanie eko obalov nastaviť. Aby ste sa vedeli správne rozhodnúť, či by boli eko obaly na jedlo tou správnou cestou pre vás, porovnali sme všetky rozhodujúce faktory v tomto článku.
Aké výhody a nevýhody má drevený príbor?
Drevený jednorazový príbor je niečo, s čím ste sa aj ako zákazník zrejme už stretli. V posledných rokoch predstavuje totiž čoraz populárnejšiu alternatívu k zaužívanému plastovému príboru. Okrem toho, že pôsobí prirodzenejšie a zaujme aj nápaditým vzhľadom, hovorí v jeho prospech udržateľnosť materiálu. Drevo je totiž prírodný zdroj a navyše je možné ho zlikvidovať bez výraznej uhlíkovej stopy (alebo aspoň porovnateľne nižšej, ako v prípade plastového riadu). Aby sme sa však na to pozreli detailnejšie, zhrňme si aj v tomto prípade všetky pre a proti, ktoré sa drevených jednorázových príborov týkajú.
Výhody dreveného príboru
Environmentálny aspekt. To je alfa omega a hlavný dôvod, prečo by drevené príbory mala zvážiť každá gastro prevádzka. Ako sme už spomenuli, drevený príbor je biologicky odbúrateľný a plne kompostovateľný. To znamená, že sa opäť rozloží bez toho, aby po sebe zanechal škodlivé pozostatky. Množstvo jednorázového odpadu, ktorý treba ekonomicky nákladne a ekologicky rizikovo spracovať tým prirodzene klesá a tak sa eliminujú negatívne dopady na životné prostredie.
Veľkou výhodou, ktorú oceňujú zákazníci už na prvý pohľad je to, ako drevený príbor pôsobí. Po chladom plaste je príjemnou zmenou vychutnať si jedlo z food trucku, ktoré je navyše skvele nadizajnované, pomocou dreveného príboru. Napokon, veď to poznáte – aj obal predáva. Drevo ako materiál v porovnaní s plastom je však ľuďom prirodzenejšie. Jednoducho povedané – jednorázový drevený príbor dodáva jedlu jedinečný a autentický vzhľad. A to je veľmi často dôvod, prečo sa možno rozhodnú dať si špeciality z vášho stánku a nie od konkurencie od vedľa, ktorá stále používa klasické plastové misky a príbory.
A napokon, nesmieme zabúdať ani na bezpečnosť. Hoci stále platí, že sú plastové príbory nezávadné a bezpečné na jedenie, v poslednej dobe prichádza do povedomia téma mikroplastov. Miniatúrne čiastočky sa totiž nachádzajú všade a používaním plastových príborov sa ich prítomnosť v našej tráviacej sústave ešte väčšmi zvyšuje. Samozrejme, nemáme tým na mysli, že by ste pri jedení plastovým príborom zároveň požívali tento materiál. No práve zvyšovaním jeho spotreby sa do obehu dostáva stále viac plastov, ktoré nie sú vhodne zlikvidované a tie sa stávajú prirodzenou súčasťou potravinového reťazca. Vedeli ste napríklad, že sa dostali už aj do našej krvi? Túto skutočnosť odhalili čínski vedci, keď v roku 2022 objavili mikroplasty v krvnom obehu u 80 % testovaných osôb.
Nevýhody dreveného príboru
Hlavná nevýhoda dreveného príboru je jeho vyššia cena. Najmä v porovnaní s jednorázovým plastovým príborom. Dôvodom sú najmä vyššie náklady na spracovanie a výrobu dreva. A hoci všetky vyššie spomínané argumenty jasne hovoria v prospech dreveného príboru ako alternatívy, nie každá gastro prevádzka si môže dovoliť takéto ekonomické náklady.
Navyše platí, že môže byť drevený príbor menej odolnejší napríklad v prípade, ak podávate tvrdšie pokrmy. Prirodzenou vlastnosťou dreva je aj určitá absorpcia, čo môže negatívne pôsobiť pri jedlách tekutých alebo takých, ktoré majú redšiu konzistenciu. Tieto negatíva môžu spôsobiť, že sa vám k výdajnému okienku budú vracať nespokojní zákazníci, ktorí pocítia zhoršený komfort pri samotnom jedení.
MARKBAL TIP: Pri výbere dreveného príboru odporúčame siahnuť po kvalitných a overených produktoch, aby sa nestalo, že samotná “chuť” dreva ovplyvní chuť vašich jedál. Taktiež si overte nezávadnú a hladkú textúru, pretože zákazník s trieskou v ústach rozhodne nie je niečo, čo by ste chceli na dennom poriadku riešiť.
Alternatívy klasických jednorázových príborov
Ak stále porovnávate a zvažujete či je je pre vás a váš biznis lepšia sada príborov z plastu alebo dreva, máme tu pre vás ešte jednu možnosť, ktorá by mohla ovplyvniť vaše rozhodovanie. Dnes sa čoraz podnikateľov v gastro priemysle zaoberá otázkou požitia takzvaného bio príboru.
Čo je bio príbor?
Bio príbor je najčastejšie vyhotovený z kompozitných materiálov a predstavuje vhodnú alternatívu ku klasickým plastovým a modernejším dreveným príborom. Bio príborové sady sú vyrábané z obnoviteľných zdrojov, ako sú rastlinné škroby, bambusové vlákna alebo cukrová trstina. To všetko s dôrazom na udržateľnosť a ochranu životného prostredia.
Príkladom takého kompozitného materiálu je napríklad WPC, ktoré kombinuje drevo a plast. Výsledkom je produkt, ktorého hlavným benefitom je biologická odbúrateľnosť a kompostovateľnosť (tu je však potrebné dohliadnuť sa správny proces kompostovania). Ak sa na to pozrieme z funkčného pohľadu, bio príbor spája aj tie najväčšie benefity plastu a dreva – je pevný a odolný, vhodný pre teplé aj studené jedlá, a navyše, neobsahujú škodlivé chemikálie. A najväčšia výhoda – takýto príbor z kompozitu je možné opakovane používať a dokonca ho umývať v umývačke riadu. To je rozhodne dôvod, ktorý vyváži jeho vyššiu nákupnú cenu.
Podľa čoho vybrať najlepší jednorázový príbor do prevádzky?
Aby sme to na záver porovnania príborov na jedno použitie zhrnuli, a vy mohli nájsť ten najvhodnejší, odporúčame nasledovné. Ak sa budete rozhliadať v sortimente jednorázového príboru, mali by ste zvážiť najmä tieto faktory:
- Environmentálny dopad plastového alebo dreveného príboru, prípadne bio príboru ako alternatívy.
- Náklady na jednorázové príbory, ktoré je potrebné zohľadniť pri cene jedál.
- Nezabudnite aj na funkčnosť a odolnosť príboru vzhľadom na typ pokrmov, ktoré vo svojej prevádzke alebo stánku podávate.
- Zosúlaďte výber príboru s imidžom vašej prevádzky a celkovým konceptom. Napokon, niekedy je najjednoduchšia možnosť opýtať sa priamo vašich zákazníkov, komunikovať s nimi ohľadom spätnej väzby alebo im ponúknuť obe alternatívy a uvidíte, ktorá bude vhodnejšia.
ZDROJE:
https://www.statista.com/statistics/1283578/global-plastic-tableware-market-share-by-product/
https://www.e-a.earth/plastic-overshoot-day-report-2024/
https://data.consilium.europa.eu/doc/document/ST-16946-2023-INIT/sk/pdf