OZNAM Objednávky do 18.12 budú expedované do konca roka Objednávky po 18.12 budú expedované 7.1

Ako znížiť náklady na balenie svojich produktov? Robte to múdro a efektívne

Ceny rastú doslova vo všetkých oblastiach a neobchádza to ani baliaci priemysel a logistiku. Aj preto podnikatelia hľadajú cesty, ako náklady na balenie čo najviac optimalizovať. Nájdenie vhodného spôsobu, ako baliť efektívnejšie, dokáže spraviť pri väčších množstvách produktov naozaj zásadný rozdiel, no treba to robiť s rozvahou. Pri nesprávnom balení totiž môžete zvýšiť množstvo poškodeného tovaru či skomplikovať prácu skladníkom. Prečítajte si niekoľko tipov, ktoré vám môžu pomôcť ušetriť náklady bez neskorších komplikácií.

OBSAH:

  1. Prehodnoťte svoje aktuálne balenie
  2. Ako znížiť náklady na balenie?
  3. Správna veľkosť balenia
  4. Ktoré sú tie správne materiály na balenie?
  5. Efektívne skladovanie je alfa – omega
  6. Automatizácia procesu balenia
  7. Zníženie objemovej hmotnosti balíkov
  8. Ako ušetriť na balení a nestratiť kvalitu?
Zdroj: www.canva.com

Prehodnoťte svoje aktuálne balenie. Nezvyšuje vám náklady?

Prvým krokom k optimalizácii je dôkladná analýza toho, ako svoje produkty balíte teraz. Zamyslite sa, koľko peňazí vynakladáte na jednotlivé materiály, skladovanie a logistiku. Kde dochádza k plytvaniu alebo nadmerným výdavkom? Pomôcť s identifikáciou priestoru na zlepšenie vám môžu tieto kroky: 

Analyzujte spotrebu materiálu

Vytvorte si prehľad, koľko jednotlivých baliacich materiálov využívate a aká je ich jednotková cena. Zistite, ktoré položky majú najväčší podiel na celkových nákladoch a či sú všetky skutočne nevyhnutné. 

Skontrolujte nadmerné balenie

Nadmerné využívanie obalov môže zvyšovať nielen materiálne náklady, ale aj logistické výdavky, pretože veľké balenia zaberajú viac miesta v sklade a pri preprave. Identifikujte produkty, ktoré by mohli byť balené úspornejšie.

Sledujte poškodený tovar 

Ak sa poškodenie produktov v dôsledku balenia opakuje, znamená to, že súčasné riešenie nie je efektívne. Investícia do pevnejších obalov alebo ochranných prvkov môže v konečnom dôsledku znížiť náklady.

Zhodnoťte logistické náklady

Uistite sa, že sú vaše obaly kompatibilné s používanými logistickými systémami. Efektívne balenie by malo uľahčiť manipuláciu a znížiť čas potrebný na spracovanie.

Identifikujte plytvanie

Sledujte, kde dochádza k plytvaniu materiálmi alebo času. Zbytočné náklady môžu predstavovať napríklad príliš veľké role fólie alebo nevyužívané skladové zásoby.

Zdroj: www.canva.com

Ako znížiť náklady na balenie?

Teraz sa poďme pozrieť na konkrétne spôsoby, ktoré vám môžu pomôcť baliť efektívnejšie.

Správna veľkosť balenia

Stratégia jedného obalu pre všetko nemusí byť najvýhodnejšia. Pri menších produktoch môžete baliacim materiálom zbytočne plytvať a zaberať v dodávke viac miesta, než je potrebné. Prázdny priestor v krabici je navyše potrebné niečím vyplniť, čo nielen stojí peniaze, ale aj zaťažuje životné prostredie. Oplatí sa vyskúšať balenia, ktoré budú produktom šité na mieru. Pokiaľ je sortiment veľmi rôznorodý, skvelým riešením je využívanie krabíc s nastaviteľnou výškou alebo teleskopické obaly. Tie sa produktom jednoducho prispôsobia. 

Ktoré sú tie správne materiály na balenie? 

Výber správnych materiálov na balenie je kľúčový nielen pre zníženie nákladov, ale aj pre zabezpečenie efektivity a udržateľnosti vášho podnikania. Pozrime sa na to, ako pristupovať k ich výberu.

Lacnejšie materiály nemusia znamenať väčšiu úsporu

Je ľahké podľahnúť mylnému dojmu, že ak nakúpite lacnejší obal, automaticky ste vyhrali a znížili ste náklady na minimum. Ak však tohto obalu spotrebujete na balenie svojich produktov omnoho viac, vo výsledku to až také výhodné nie je. Typickým príkladom je strečová fólia. Ak nakúpite menej pevnú strečovú fóliu, skladníci musia produkty omotávať viackrát a spotrebovať tak oveľa viac materiálu. Vo výsledku vás to tak stojí viac peňazí, než keby ste si kúpili drahšiu, no kvalitnejšiu strečovú fóliu. Rovnaký princíp platí aj pri lepiacich páskach či bublinkových fóliách.

MARKBAL TIP: Podnikáte v gastronómii? Prečítajte si náš článok, v ktorom sme pre vás porovnali ekonomické verzus ekologické gastro obaly.

Využívajte vratné obaly, ušetrí to náklady na balenie

Ak chcete znížiť svoje náklady i dopad na životné prostredie, za zváženie stojí v špecifických prípadoch i nahradenie jednorazových obalov vratnými. Takéto riešenie využíva nejakú dobu i Telekom. Zákazník po obdržaní svojej objednávky vráti obal kuriérovi, ktorý ho odvezie do depa, kde sa vyčistí a môže sa použiť znova. Obaly sú veľmi často skladacie, a tak pri spätnej preprave zaberajú zanedbateľné miesto.

Vyberajte si správnych dodávateľov

Pomôcť s optimalizáciou balenia vám môže pomôcť i výber správneho dodávateľa. Ten by vám mal vedieť dodávať materiál za ceny, ktoré pre vás budú výhodné, no nemal by to byť jediný rozhodujúci faktor. Dbajte aj na kvalitu, spoľahlivosť a schopnosť splniť vaše špecifické požiadavky.

Uistite sa, že dodávateľ dokáže zabezpečiť kontinuálne dodávky potrebných materiálov, aby ste predišli výpadkom vo výrobe. Ideálny dodávateľ by tiež mal byť schopný reagovať na zmeny vo vašich potrebách, či už ide o špecifické rozmery, materiály alebo urgentné objednávky.

Efektívne skladovanie je alfa – omega

Máloktorá firma má neobmedzené skladové priestory – väčšinou vás každé paletové miesto stojí peniaze. Aj preto je rozumné voliť také obaly, ktoré prázdne zaberajú čo najmenej miesta. Ideálne je, ak sa dá obal v prázdnom stave zložiť. Nielen, že tak obaly zaberajú menej miesta, ale aj manipulácia s nimi je oveľa jednoduchšia a rýchlejšia.

Automatizácia procesu balenia vám ušetrí peniaze, čas aj energiu

Je potrebné, aby robil všetky úkony ohľadom balenia človek? Aj keď sa investícia do baliaceho zariadenia môže zdať vysoká, z dlhodobého hľadiska prináša značné úspory. Strojové balenie eliminuje chyby spôsobené ľudským faktorom, znižuje spotrebu materiálu a urýchľuje procesy.

Vyskúšajte moderné baliace technológie

Doba postupuje raketovým tempom a na trhu už môžete nájsť množstvo zariadení, ktoré vám dokážu pomôcť byť efektívnejší. Jednými z nich sú napríklad stroje na výrobu výplní. Zariadenie vám bude vytvárať výplne z papiera či vzduchových vankúšikov, ktoré minimalizujú hmotnosť i náklady na materiály. Vyhľadávanými sú i automaty na strečovú fóliu, ktoré ktoré šetria fóliu a skracujú čas potrebný na zabalenie. Stroje na výrobu obalov na mieru zas vytvárajú balenia presne podľa rozmerov produktu, čím znižujú spotrebu materiálu a eliminujú potrebu dodatočných výplní.

Pri plánovaní automatizácie je dôležité zvážiť návratnosť investície. Vypočítajte si, koľko času a materiálu dokážete automatizáciou ušetriť a aký bude jej vplyv na produktivitu. Investícia do baliaceho zariadenia sa vám môže vrátiť v priebehu niekoľkých mesiacov až rokov.

Zdroj: www.canva.com

Zníženie objemovej hmotnosti balíkov

Objemová hmotnosť predstavuje hustotu balíka. Ide o množstvo priestoru, ktorý balík zaberá vo vzťahu ku svojej skutočnej hmotnosti. Preprava 10 kg vaty preto môže byť drahšia, ako preprava 10 kg ocele. Keď dokážete túto hustotu redukovať správne zvoleným obalom, opäť dokážete výrazne znížiť náklady. Tovar totiž zaberie v dopravnom prostriedku či na palete oveľa menej miesta.

Ak chcete vypočítať objemovú hmotnosť balíka, vynásobte dĺžku, šírku a výšku balíka, aby ste získali kubickú veľkosť balíka, a potom toto číslo vydeľte objemovým deliteľom. Ten sa môže líšiť v závislosti od prepravnej spoločnosti, no najčastejšie sa používa číslo 5000.

Ak máte napríklad balík s rozmermi 36 cm x 25 cm x 16 cm a váš prepravca používa deliteľ objemovej hmotnosti 5000, vaša objemová hmotnosť je 3 kg. Optimálna objemová zásielka je taká, ktorá sa čo najviac približuje reálnej hmotnosti.

Ako ušetriť na balení a nestratiť kvalitu?

Pri kúpe lacnejších materiálov je potrebné brať do úvahy, že sa tým môže zároveň znižovať celková pevnosť balenia. Kvalitnejšie materiály, naopak, môžu pôsobiť drahšie, no ich vyššia pevnosť a odolnosť voči pretrhnutiu či inému poškodeniu môže znížiť podiel reklamácií a poškodení pri preprave. Týmto spôsobom sa často eliminuje dodatočný náklad spojený s náhradou tovaru alebo opätovným balením. Pred zavedením nových materiálov do používania ich dôkladne otestujte. Simulujte bežné podmienky prepravy, aby ste zistili, ako sa obal správa pri manipulácii a zaťažení. Ak testy odhalia slabé miesta, zvoľte pevnejšie alebo kvalitnejšie materiály. Je lepšie predísť problémom, než riešiť sťažnosti alebo straty spôsobené poškodeným tovarom. Optimalizácia balenia neznamená nájsť najlacnejší možný spôsob balenia, ale nájsť rovnováhu medzi efektivitou, nákladmi a spokojnosťou zákazníkov. A znížiť náklady na balenie môžete aj malými krokmi, napríklad výberom vhodného obalového materiálu. 

 

 CHCEM ZNÍŽIŤ NÁKLADY NA BALENIE 



 

ZDROJE:

https://www.upperinc.com/blog/how-to-reduce-packaging-costs/ 

https://www.lindumpackaging.com/resources/packaging-cost-reduction-in-nine-simple-steps/

https://wareiq.com/resources/d2c-ecommerce-trending-topics/calculate-optimize-ecommerce-packaging-costs/

https://www.telekom.sk/wiki/ostatne/vratny-obal?srsltid=AfmBOop6JyDbKXHfKPV6TxArVQUzRnAK24vqRWub6nzhtv606A42262w

https://parcelbroker.co.uk/help/what-is-volumetric-weight-volume-calculator/#:~:text=Volumetric%20weight%20refers%20to%20the,use%20a%20divisor%20of%204000).